kariera Freelancera 2

Druga część wpisu z poradami dla początkujących freelancerów.

Czyli takie trochę co robić, czego nie robić aby nie odpaść po tygodniu, miesiącu z powodu przemęczenia, znudzenia czyli podstawowych oznak wypalenia zawodowego.

Jeśli nie widziałeś poprzedniego wpisu, kliknij tutaj po część 1.


Znajomi na FB. Zmora…

U wielu osób w głowie siedzi dziwne przekonanie, że jak spotkali Cię gdzieś na konferencji, przeczytali Twój wpis na blogu, mają z Tobą 21 wspólnych znajomych, udostępniłeś coś ciekawego na Fb to się znacie i dodają Cię do znajomych. Sam mam kilkadziesiąt takich zaproszeń, codziennie dochodzą nowe i już nie mam czasu ani ochoty na sprawdzanie kto to, czy się znamy, czy to tylko kolejny typ szukający ludzi do MLMu. To, że wymieniłeś z kimś 2 zdania, wizytówki czy dodał coś ciekawego na tablicy nie oznacza, że go znasz, dlatego na Fb istnieje opcja Obserwuj / Follow, więc z niej skorzystaj, a jak chcesz się skontaktować to wyślij wiadomość lub napisz maila na adres z wizytówki.

 

Praca poza domem sprzyja produktywności

Nie bez powodu idąc do kawiarni można spotkać tyle osób z laptopami. Inna przestrzeń sprawia, że skupiamy się na tym, co mamy do zrobienia, a nie na sprzątaniu mieszkania, gotowaniu, serialach…
Zobacz więcej we wpisie „Wszędzie dobrze, tylko nie w domu”

 

Na planowanie tracisz 10 minut, dzięki czemu oszczędzasz 10 godzin

Mając do zrobienia projekt rozbij go sobie na kawałki i rób po trochu, ale mając listę kroków co robić na danym etapie projektu. Takie rozbicie w czasie pozwoli Ci też orientacyjnie określić ile czasu potrzebujesz na dany krok, a co za tym idzie – łatwiej będzie Ci zaplanować resztę dnia i nie spóźnić się na spotkanie ze znajomymi. Na temat samego planowania znajdziesz wiele wpisów na blogu, wystarczy się lekko rozejrzeć.

 

Bierz udział w szkoleniach, targach pracy, konferencjach

Są za darmo, a możesz tam spotkać tylu ludzi, tylu potencjalnych klientów… Dlatego zawsze idąc na jakiekolwiek wydarzenie mam ze sobą mniej lub więcej wizytówek w zanadrzu i korzystam z kolejnej okazji do networkingu.
O skutecznych zasadach panujących w Networkingu: Skuteczny Networking – 13 prostych zasad

 

Twórz content

W dzisiejszych czasach możliwości tworzenia treści są ogromne – możesz nagrywać filmy telefonem i publikować je na YouTube, możesz nagrywać podcasty, możesz pisać bloga, a wszystko to za darmo. Po jakimś czasie zostaniesz zauważony i zaczniesz na tym szybko zarabiać.
Jeśli nie wiesz jak zacząć z blogiem, możesz zacząć łatwo i bez żadnych kosztów: Blog za darmo, czyli publikacje bez kosztów

 

Nie przepieprzaj zarobionych pieniędzy na głupoty

Weź 10%, a resztę reinwestuj. W co? W reklamę, w kampanie marketingowe, w pozyskiwanie klientów, w wyjazdy na konferencje. Szczególnie warto o tym pamiętać na początku kiedy zobaczysz pierwsze 100zł od klienta i woda sodowa uderzy do głowy.

 

Porządek w miejscu pracy

Często w różnych biurach, gdzie pracuje kilka osób można natknąć się na ciekawą rozbieżność – na biurku jednej jest wszystko poukładane, jest czysto i właściciel wie co gdzie jest, a na biurku drugiej burdel do potęgi. Zgadnij która z tych osób szybciej wykona narzucone zadanie…

 

Nie jestem przedsiębiorcą, więc nie potrzebuję wizytówki

Gówno prawda. Możesz zamówić w drukarni wizytówki, na których z jednej strony będzie Twoje imię i nazwisko, mail, telefon, druga strona pusta. Dzięki temu raz, że będziesz miał czym się wymienić na konferencji, a dwa, że dając taką wizytówkę osoba, która ją dostaje będzie mogła zanotować sobie w jakim celu może się z Tobą skontaktować.

 


 

To chyba by było póki co na tyle 🙂
A co Wy polecilibyście początkującym Freelancerom? 🙂

Wczytaj więcej

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sprawdź także

10 Nagłówków, które przyciągają uwagę Cz.10

Kolejna, 10 już porcja chwytliwych nagłówków – zatrzymasz się na chwilę? Paweł Wierz…